Odrobina klasyki - #7 Robert Louis Stevenson "Doktor Jekyll i pan Hyde"Dzisiejszy post, mam nadzieję zapoczątkuję pewien cykl, o nazwie "A little bit of the classic literature", który planowałam już na początku tworzenia bloga. Chciałabym co jakiś czas tworzyć krótkie notki na temat książek z gatunku klasyki literatury. Mam nadzieję, że będzie to dla mnie motywacją, aby czytać tych pozycji więcej, małymi kroczkami poznając również dzieła ponadczasowe. Serię otwieram powieścią, która już od dawna prosiła się o przeczytanie, mam tutaj na myśli "Niezwykły przypadek doktora Jekyll i pana Hyde'a" autorstwa Roberta Louisa Stevensona. Jeśli więc jesteście ciekawi mojej opinii, to zapraszam poniżej.Historia, o której prawdopodobnie każdy już słyszał, opowieść o rozdwojeniu osobowości i wewnętrznej walce z ludzką naturą, odwieczna walka z samym sobą i nurtujące pytanie o to, która ze stron zwycięży, ta dobra czy ta zła.

"Z każdym dniem, używając moich dwóch inteligencji, zarówno moralnej jak i intelektualnej, stopniowo zbliżałem się do prawdy, za której odkrycie zapłaciłem tak przeraźliwą katastrofą. Że człowiek nie jest jednym, lecz dwoma istotami w jednym ciele."

Historia o prawniku Uttersonie, który ze względu na dziwny zapis w testamencie swojego dobrego przyjaciela Jekyll'a, postanawia na własną rękę znaleźć tajemniczego człowieka, który w razie zniknięcia lub śmierci doktora Jekyll'a ma przejąć cały jego majątek. Podczas cotygodniowych spacerów jego przyjaciel Enfield, opowiada mu o historii, której był świadkiem. Pewien tajemniczy, budzący grozę mężczyzna, potrąca małą dziewczynkę i nie obracając się podąża przed siebie, zostaje jednak schwytany przez Enfield'a i innych mężczyzn. W ramach zadośćuczynienia wypisuje czek. To właśnie wtedy okazuje się, że tym budzącym grozę człowiekiem był nie kto inny niż pan Hyde. Niedługo później dochodzi do morderstwa, a prawnik Utterson osobiście zaangażowany w sprawę, postanawia znaleźć winnego oraz dowiedzieć się kim naprawdę jest Edward Hyde i jaką tajemnicę skrywa doktor Jekyll.

Jest to jednak tylko odrobina fabuły, która zawarta jest w studwudziestostronicowym utworze, a ten mimo, iż należy do tych krótkich zawiera wszystko, co powinna posiadać dobra powieść. Książka zaciekawia czytelnika już od pierwszej strony, a narracja trzecioosobowa pozwala nam spojrzeć na postaci zupełnie z innej strony. Również sposób prowadzenia narracji pozostaje całkowicie obiektywny. Świat przedstawiony przez Roberta Louisa Stevensona dopracowany jest w każdym możliwym elemencie. Między innymi to, w jaki sposób przedstawił miejsce zamieszkania Jekylla, opisując je jako estetyczny, zadbany budynek, równocześnie tworząc kontrast z miejscem, w którym mieszkał Edward czyniąc je ciemnym i  brudnym. Tak samo transformacja doktora w pana Hyde'a, opis jego wyglądu zewnętrznego, sposób mówienia, poruszania się, sprawiła, że nie mogłam się od książki oderwać.

"Zła cząstka natury wyzwolona obecnie i sprawująca władzę była cieleśnie słabsza i gorzej rozwinięta niż dobra, którą odtrąciłem. Zarazem jednak mniej utrudziła się i wyczerpała, gdyż dotychczas dziewięć dziesiątych życia poświęcałem przecież pracy, cnocie i świadomemu, okiełznanemu działaniu. Dlatego właśnie Edward Hyde był znacznie niższy, szczuplejszy i młodszy niż Henryk Jekyll. Jedną twarz rozjaśniał blask wewnętrznego światła, na drugiej mroki zła wyryły głębokie piętno. Ponadto zło (mimo wszystko słabsze w człowieku niż dobro) zniekształciło i jakby okaleczyło całą postać swojego wcielenia."

Odnoszę wrażenie, że książka nie opowiada jedynie o rozdwojeniu jaźni, a również o tym co drzemie głęboko w każdym z nas. Czy nie jest tak, że i my także mamy czasem ochotę porzucić, chociażby na chwilę, swoje ułożone, perfekcyjne życie i nawet przez jeden, krótki moment zrobić coś zakazanego, nie ważąc na to, co powiedzą inni i jakie będą tego konsekwencje? W powieści autor doskonale opisuje walkę człowieka ze swoją naturą, każąc nam się przy tym zastanowić co się stanie, kiedy taką walkę przegramy. Zostaniemy całkowicie wchłonięci przez zło, czy może będziemy mieli dość odwagi i siły aby wrócić na właściwe tory?

Doktor Jekyll i pan Hyde to historia, w której zarówno lubujący się w fantastyce, jak i powieściach z gatunku kryminału, thrillera znajdą coś dla siebie. Pomimo, iż książka określana jest jako klasyka grozy, obecnie zupełnie nie przeraża i współcześnie uznano by ją za inny gatunek. Nazywana jest tak, za sprawą czasu, w którym utwór został wydany, czyli XVIII wiek, kiedy to w literaturze europejskiej groza pojawiła się wraz z gotycyzmem.

W ramach podsumowania napiszę tylko tyle, że jest to książka, którą każdy powinien przeczytać. Na pewno ułatwi to fakt, iż jest to utwór krótki, napisany przystępnym językiem i w każdym calu dopracowany, którego fabuła wciąga już od pierwszej strony, na końcu pozostawiając czytelnika z  poczuciem, że nie zmarnował ani minuty swojego czasu. Ja z pewnością będę do tej lektury wracać.Tytuł: Niezwykły przypadek doktora Jekyll'a i pana Hyde'a


Autor: Robert Louis Stevenson


 Rok wydania: 2012 


Wydawnictwo: MG


Ocena: 6/6


9 komentarzy:

 1. Świetny pomysł z tym comiesięcznym pisaniem o klasyce. Na pewno będę wyczekiwała z niecierpliwością kolejnych postów!
  https://the-crime-story.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, tym bardziej muszę się zmotywować :)

   Usuń
 2. Kolejny klasyk, którego nie czytałam. Może też kiedyś podejmę się takiego wyzwania, jak Ty. Już nie raz się nad tym zastanawiałam, ale póki co jeszcze się nie zdecydowałam ;) E.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo polecam, książka krótka, niesamowicie ciekawa i wciągająca. Same plusy :) Co do wyzwania to mam nadzieję, że wytrwam w postanowieniu. ;*

   Usuń
 3. Fajnie że tworzysz coś własnego i co nikt nie robił przed tobą. Pisz dalej ciekawe wpisy o książkach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję, takie słowa dają mi ogromną motywację do pisania :)

   Usuń
 4. Nie słyszałam o tej książce jeszcze, a bardzo mnie zaciekawiła po przeczytaniu Twojej recenzji :) Jestem psychologiem i bardzo interesują mnie takie rzeczy! :)

  Pozdrawiam :*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Naprawdę ją polecam, jest króciutka, więc szybko się ją czyta :)

   Usuń
 5. Brzmi trochę jak kryminał, ciekawie, ciekawie :)
  Zapraszam! www.zuzu-zuzannaxx.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń